Pro začátečníky

Pokud jste začátečník a nevíte si rady "jak na to", tento článek Vám doufám pomůže.

                 Hlavní pravidla pro začínající sportovce, kteří si vytkli za cíl nabrat svaly:

  1. Dostatečný příjem živin
  2. Spánek cca 8 hodin denně
  3. Správný trénink

​Toto je shrnuto pouze v bodech, pojďme si jednotlivé body rozebrat:

 

  1. Je potřeba si uvědomit, že minimálně stejně důležité jako trénovat,  je správně se stravovat. Člověk, který by chtěl nabrat svaly, musí mít dostatečně výživný a pestrý jídelníček. Na 1 kilogram váhy se doporučuje přijmout denně cca 2g bílkovin a 4,5g sacharidů. Pokud vážím například 100kg, měl bych denně sníst cca 200g bílkovin a 450g sacharidů. Více v rubrice Jídelníček.
  2. Protože Vaše tělo je tréninku velice unavené, musíte mu dát dostatečný čas k regeneraci, svaly nenabývají totiž při tréninku, ale až cca 24 hodin po, záleží na jednotlivci.
  3. Co se tréninku týče, každý si ho může sestavit podle svého. Já sem napíšu podle čeho se při sestavování řídit. Jako začátečník byste si měl uvědomit, že je důležité nepřetěžovat své tělo a přizpůsobit trénink tomu, že jste zatím začátečník. Ideální je trénink 2x až 3x týdně, mezi tréninkovými dny si dejte 1-2 dny pauzu pro regeneraci. Hlavní klíč je v tom nezačínat hned na začátku s těžkými vahami, naopak je přínosnější začít s malými a postupně po troškách přidávat závaží, abyste donutili Vaše tělo ke stálému růstu. Příklady tréninků a další informace v rubriceTrénink.